27.02.2014
Savs bizness

Gudrāka par Angry Birds

Latvijas biznesa spēles iekaro Eiropu
Notingemas universitātes absolvents Jevgēņijs Latiševs nodarbojas ar mobilo ierīču spēļu izstrādāšanu. Uzņēmējs ir izvēlējies visnotaļ neparastu novirzienu — ekonomiskās stratēģijas ar tirdzniecības biržas elementiem. Un nekļūdījās — viņa spēles jau ir iecienījuši tūkstošiem lietotāju no Krievijas un Rietumeiropas valstīm.
 
— Esmu pabeidzis skolu Latvijā. Vēlāk apguvu finanses Eseksas un Notingemas universitātēs. Ieguvu maģistra diplomu. Devos uz Londonu, kur iekārtojos kompānijā, kurā pusotru gadu tirgoju naftas fjūčerus. Tā bija interesanta pieredze, es tur strādāju kā patstāvīgs pārdevējs, pieņēmu lēmumus par vērtspapīru iegādi, izvērtēju tirgus, attiecībā par dažādiem riskiem. Pēc tam izlēmu, ka man ir jāgūst darba pieredze daudz klasiskāka tipa kompānijā. Taču Anglijas darba tirgū tobrīd bija smaga situācija, kaut kur iekārtoties bija ļoti sarežģīti par labāko britu augstskolu absolventiem.
 
Pēc tam tiku atgriezies Latvijā. Šeit nodibināju kompāniju, kura specializējās mobilo pielikumu izstrādāšanā. Paralēli nolēmu tomēr izmēģināt savus spēkus bankas sektorā. Iekārtojos zviedru SEB meitas struktūrā, kas darbojās Latvijā kā „bekofiss”. Tur es strādāju obligāciju nodaļā. 31. janvārī man tur bija pēdējā darba diena — tagad esmu nolēmis pilnībā koncentrēties biznesam.
 
 
Pēc Fenšui
 
— Kā jūs nonācāt līdz idejai nodarboties ar mobilo pielikumu izveidošanu?
 
— Viss sākās 2009. gadā. Tolaik tirgū tikko sāka parādīties iPhone, un darbību uzsāka App Store Interneta veikals. Anglijā par to daudz tika rakstīts, bija daudz arī reklāmas. Es sāku interesēties. Iegādājos Mac datoru. Visu vasaru apguvu dažādas grāmatu gudrības, kādā veidā uzrakstīt visvienkāršāko pielikumu.
 
Un pēc 3-4 mēnešiem es izveidoju sava veida piezīmi, attiecībā par Inkoterms tēmu (noteikumu krājums, ar tirdzniecības terminu traktējumu. — IMHOclub). Saturiskajā ziņā man palīdzēja vectēvs Valērijs Georgijevičs Latiševs — savulaik viņš tika uzrakstījis grāmatu par šo tematiku. Taču tobrīd App Store vēl tikai attīstījās, atskaites ienāca ļoti lēni. Bija neskaidrs, kādi ir rezultāti. Šajā sfērā no jauna es iegremdējos pēc gada — izstrādāju vēl vienu pielikumu — šoreiz par Fenšui. Bija interesanti izveidot produktu citai auditorijai. Pakāpeniski lieta aizgāja, manā kontā sāka ienākt kaut kāda naudiņa.

—  Kas notika tālāk?
 
— Pēc tam es izlēmu izveidot spēli. Šim nolūkam bija nepietiekami ar manām prasmēm. Es uzsāku vākt komandu — piesaistīju dizaineri, programmētāju, speciālistu, kurš spēja palīdzēt ar virzīšanu, attīstīšanu. 2012. gada oktobrī mēs palaidām pirmo spēli „Pārdevēja ceļš”, jeb Trader`s Way. Tā bija spēle ar akcijām fondu biržā. Tā darbojas pēc Premium modeļa — ir pieejama vieglāka bezmaksas versija, kā arī maksas pamat versija. Pēdējai, uz doto brīdi, ir vairāk par 30 tūkstošiem lejupielādes. Visvairāk spēlētāju mums ir no Vācijas, Francijas un Krievijas.
 
Kādā brīdī mūsu priekšā izvirzījās jautājums — uzlabot „Pārdevēja ceļu” vai ar to neaiztiekot, uzsākt kaut ko jaunu. Mēs apstājāmies pie otrā varianta. Nolēmām izveidot radikāli uzlabotu produktu — nu jau nevis fondu biržā, bet gan preču biržā. Izstrādājām citu dizainu, pilnībā nomainījām spēļu loģiku, no nulles pārskatījām visu kodējumu. Pievienojām iespēju spēlēt Internetā ar citiem lietotājiem. Darbs pie jaunās Merc spēles ilga vairāk kā pusgadu. Un apmēram pirms diviem mēnešiem mēs to palaidām.
 
 
Merkantila interese
 
— Kāpēc jūs izvēlējāties tieši šo nosaukumu?
 
— Iesākumā mēs to gribējām nosaukt vai nu par Commodity Exchange, kas angļu valodā nozīmē „preču birža”, jeb arī paņemt sinonīmu — Mercantile Exchange. Ņemot vērā to, ka spēle ir orientēta uz visu pasauli, nevis tikai angliski runājošajai telpai, Mercantile der labāk. Mēs uzskatījām, ka šo vārdu vairums valstīs vieglāk sapratīs un tas radīs izpratni par ko ir runa. Tanī pat laikā, Mercantile Exchange skan nedaudz sarežģīti. Tāpēc nolēmām vienkārši to saīsināt līdz Merc.
 
— Kāda ir spēles jēga?
 
— Katrs lietotājs ir pārdevējs. Viņš pērk un tirgo preces. Tostarp, viņš arī pats ietekmē kotēšanos. Katrs gājiens rada kaut kādas pārmaiņas. Reālajā pasaulē, ja mūsu birža būtu ļoti maza, varētu izveidoties sekojoša situācija: es ar lielu naudas apjomu ienāku tirgū, kaut ko nopērku un paceļu preču vai akciju cenas. Tomēr Merc — tas nav stimulators, bet gan īsta spēle. Kaut kas starp šahu un monopolu. Šeit ir jādomā, jābūvē stratēģija, jācenšas uzminēt, kā rīkosies otrs spēlētājs.
 


 
Mūsu spēlēs ir jādomā
 
— Ar ko jūs šeit nopelnāt?
 
— Ar Merc mēs cenšamies realizēt Freemium modeli, kad spēle tiek lejupielādēta bez maksas, taču ir iespēja spēles gaitā piepirkt kaut kādas lietas. Mēs esam gājuši vēl tālāk — mums ir iekšējā valūta, piedāvājam lietotājam to iegādāties un pēc tam jau par to iegādāties kaut ko spēlē. Taču cilvēks to var arī pats nopelnīt. Gadījumā, ja viņš nevēlas maksāt īsto naudu, tad ar to nav nekādu problēmu. Lai spēlē, izbauda un izmanto visus tos pašus bonusus, ko citi var nopirkt.

Es tajā saskatu plusu. Gadījumā, ja cilvēks velta spēlei visu savu laiku, tas nozīmē, ka tā viņu ir paņēmusi, un viņš noteikti par to pastāstīs arī citiem draugiem. Un ja ne otrais-trešais draugs, tad ceturtais gan noteikti samaksās un atpirks pārējos. Tomēr mūsu mērķis — ne tikai izspiest dolāru no katra lietotāja, bet gan drīzāk savākt maksimāli lielu auditoriju. Savukārt, tās monetizācija — tā jau ir cita saruna. Šeit ir iespējami varianti.
 
Pagaidām spēle darbojas tikai ar iOS operacionālo sistēmu (darbojas tādām ierīcēm, kā iPhone un iPad. — IMHOclub). Plānots ir izveidot arī versiju, paredzētu Android. Taču tam ir nepieciešams laiks un tēriņi. Gadījumā, ja saņemtu kaut kādas investīcijas, tad iespējams arī to izstrādātu. Kā pluss ir tas, ka pēc statistikas iOS lietotāji ir visvairāk maksātspējīgi. Šobrīd Merc ir lejupielādējuši apmēram četri tūkstoši reižu. Pagaidām virsroku ņem Krievijas lietotāji. Tālākā gaitā plānojam spēli virzīt arī citos mūsu mērķa tirgos — ASV, Anglijā, Vācijā, Francijā, Spānijā, Ķīnā un Japānā.
 
— Kādēļ esat apstājušies pie ekonomiskajām mobilajām spēlēm, nevis izveidojuši kaut  ko līdzīgu populārajai Angry Birds?
 
— Intelektuālo spēļu, stratēģiju niša pilnībā nav aizpildīta. Šeit esošā izvēle ir gaužām niecīga. Ir galda spēļu „Monopols”, „Risks” un dažu citu mobilās versijas. Stratēģiju kategorijā ir rodami produkti Tower Defence tipa — taču tie visi ir pietiekami šabloniski. Tos var viegli izveidot, taču ar tiem izcelties ir grūti. Tādu spēļu, kas līdzinātos mūsējai, pašlaik praktiski nekur nav. Trader's Way kloni jau ir parādījušies, tomēr mēs pagaidām tos neuzskatām par konkurentiem.
 
Mūsu izvēlētajai nišai piemīt potenciāls ne tikai no peļņas skatu punkta. Angry Birds spēlēt ir jautri. Tā piesaista visu vecumposmu cilvēkus. Tomēr, vai tajā daudz ir jādomā? Tā ir tikai izklaide, lai nosistu laiku.
 
Mūsu spēlēs ir jādomā. Un es tajā saskatu pozitīvus aspektus. Ja iedomājamies, ka katrs cilvēks, kurš spēlē Angry Birds, kaut desmit minūtes dienā veltītu intelektuālām spēlēm, tad sanāks, ka viņš vismaz vienu stundu nedēļā veltītu domāšanas procesam. Un tas jau nebūt nebūtu slikti.
 
 
 
Tērzēja Dmitrijs LINDERMANS
  

Parakstīšanās uz oratora materiāliem

Lai parakstītos, atstājiet, lūdzu, savu elektronisko adresi.

Atcelt
Kļūda tekstā? Iezīmējiet to un nospiediet Ctrl+Enter. Sistēma Orphus
 
Jautājumi Jevgēņijam Latiševam
 •  
  27.02.2014 09:26
  Nr3 Vjačeslavs Ševčenko Latvija
  Какой примерный бюджет маркетинга для продвижения такой игры? И какие инструменты..-. Тематические статьи на форумах... банеры в соц сетях... первая позиция в поисковиках по спец запросам ?.... Что из этого эффективнее ?
  ... С уважением и успехов!
  Pievienojušies: Владимир Бычковский
   
  вопрос спикеру
  •  
   28.02.2014 00:12
   Nr7 Jevgēņijs Latiševs Latvija Vjačeslavs Ševčenko (Nr3)

   Вячеслав,


   ниже перечислю методы, которые на мой взгляд стоит применять, хотя эффективность некоторых могла бы быть выше, тем не менее..


   Оформление страницы в App Store, иконка, картинки  - сегодня важнее всего, но описание и ключевые слова тоже не оставьте без внимания.


   Пресс релизы и т.д. - помогут улучшить SEO, на вашу игру/приложения будут чаще наталкиваться через поиск.


   Сайт - как дополнительная мера для создания цепочки, точно стоит того. Гнать со всех ресурсов трафик сразу в App Store может отбросить часть аудитории.  


   Размещение обзоров, статей, безусловно положительно повлияет на SEO, и делать надо. Платить? Возможно, вопрос стоит ли этот самый ресурс того?


   Видео материал, объясняющий ролик. Пока не могу оценить эффективность, хотя и кажется весьма привлекательным. Суть в том, что он также поможет улучшить цепочку "сетевой оптимизации по поиску".


   Реклама, свое дело делает, но надо понимать для себя её эффективность, она себя окупает? По нашему опыту в Facebook, была более эффективна, чем в Google.


   Социальные сети - пишите регулярные посты, по теме, которую Вы сами обозначите. Рекомендую книгу Д. Халилова "Маркетинг в социальных сетях".


   Локализация - очень важный фактор. Качество перевода очень важно. 


   Вцелом, важен комплекс мер. По каждому методу можно сказать "it all depends..". Думаю, надо просто пробовать все, что в Ваших силах.


   Все меры будут в большей или меньшей степени толкать Ваш продукт вверх в той или иной стране. И тут мы подходим к главному вопросу о том, на сколько интересен потребителям Ваш продукт. Если он понравится, будет какое-то время в топе, чтобы удержаться, можно опять же использовать какие-то методу раскрутки. 


   Что касается бюджета, можно и своими силами довольно много сделать, считаю, что всё зависит от доступных ресурсов. 

    
Комментарии
 •  
  27.02.2014 07:17
  Nr1 Zilite ~~~ Krievija
  мне очень все понравилось! потому что бесят тупые стрелялки (сама не играю).
  детей жаль. отупляют, повышают агрессию.
  игры должны быть интеллектуальными и полезными. учить чему то.
  правда, и на них можно "подсесть".  но есть выход - играть на бирже по настоящему. :)
  п.с . и проиграться :)
  Atbalstījuši: Владимир Бычковский
   
  •  
   27.02.2014 07:51
   Nr2 Товарищ Петерс Bermudu salas, Bermudas Zilite ~~~ (Nr1)
   игры должны быть интеллектуальными и полезными. учить чему то.
   ----------

   Вот дети наиграются во все эти Mercantil'ы, и научатся - пойдут на улицы и поубивают друг друга, чтобы отобрать "внутренние деньги".
    
   •  
    27.02.2014 11:53
    Nr4 M&M’s M&M’s Товарищ Петерс (Nr2)

    Никто не мешает воспитанием заниматься, больше времени уделять своим детям. Правда в том, что проще детям предоставить возможность играть в игры и развиваться самостоятельно, а самим заниматься собой. Таких примеров множество. Как быть? Мне видится, что проблема в планировании. Молодёжь не умеет планировать, впрочем не умеют планировать и взрослые люди. Чего же мы тогда хотим от детей, их некому этому учить? Люди не качественно тратят своё время, деньги, здоровье. И чудовищно то, что этому не учат с детства.

    А ведь чего стоит научить понимать "распорядок дня", строить "планы и цели на неделю" ... на месяц, на год. Начинать нужно с малого. Тогда и время на компьютерные игры будет оставаться ровно столько, сколько прописано в распорядке, в планах. А может и вовсе на это времени не найдётся.

    Помнится мне, как в РТУ преподаватель (Шумахер) компьютерной грамотности ( и не только), даже в преклонном возрасте считал уместным играть в компьютерные игры. :)

    Игры, особенно интересные - увлекают. С большей тратой времени на них, мы совершенствуем мониторинг наших внутренних систем. На сколько это необходимо в жизни?

    К примеру управление автомобилем. Управлять авто и быть внимательным не простая задача. Одно дело крутить рулевое колесо и нажимать педали, другое дело, что в этот же момент, нужно и знаки анализировать, и состояние дороги, и поведение различных участников движения находящихся рядом, и скорость, и в случае ручной коробки правильную передачу и т.д. Опыт приходит с годами и с большим количеством времени проведённого за рулём, а это ещё ко всему деньги, которые необходимо тратить на топливо, обслуживание авто и т.д.

    Вот тут могут прийти на помощь именно игры, играя мы развиваем в себе необходимые качества.

    Что до "стрелялок - бродилок" и подобного рода других игр, то и они способны развивать через игру в людях ряд качеств, которые необходимы нам в повседневной жизни. Другое дело, как мы воспринимаем кровь, жестокость, насилие. Поэтому должен быть организованный контроль, в кому возрасте и кому можно играть в те или иные игры. Для этого сегодня на упаковках пишется в виде значков различные рекомендации и ограничения. Хотя лично я, считаю это недостаточным.

    Мониторить своих детей и их игры, нужно родителям основательно. Предполагаю, что не лишним были бы рекомендации психологов, после общения и анализа детей.

    ... впрочем, ничто и никто не совершенен :)

     
    •  
     27.02.2014 17:48
     Nr5 Товарищ Петерс Bermudu salas, Bermudas M&M’s M&M’s (Nr4)
     Вы безусловно правы, но я все же настаиваю: электронные игры опасны для окружающих. Их нужно немедленно запретить, а малолетних трейдеров отправить в колонии для малолетних.
      
  •  
   27.02.2014 20:18
   Nr6 Владимир Бычковский Latvija Zilite ~~~ (Nr1)
   Ну да, возможно это кому-то и интересно на уровне модели "наив", а так заходи на "реал" со ВСЕМИ сотнями товаров и валют, включай "пробник-игрушку" получай как бы реальные баксы в милльонах и .....вперёд, причём ВСЁ к тому же бесплатно. Даже теоретически не вижу кого из инвесторов ЭТО может заинтересовать в дальнейшем, при таком наличии конкуренции в этом сегменте рынка. Хотя чудаки всегда есть.
    
   •  
    28.02.2014 00:27
    Nr8 Jevgēņijs Latiševs Latvija Владимир Бычковский (Nr6)

    Владимир, 


    наша игра, ни в коем случае не является конкурентом симуляторов игры на бирже. Это игра, как шахматы, как монополия, которая, помимо развлекательности, заставляет думать. 


    По поводу игры на "реал", без хорошего понимания предмета торговли и того, что происходит, как, и что с чем связано, это мало чем будет отличаться от игры в казино. 

     
 

Jūs esat reģistrējušies, kā Virtuālais kluba biedrs (VKB)

Virtuālajam kluba biedram ir tiesības:

Gadījumā, ja Jūs vēlaties iegūt papildus tiesības:

lūdzam Jūs papildināt (rediģēt) savu profilu.

Vēlos kļūt par Īsto kluba biedru
Atcelt